Kapēc iestāties arodbiedrībā un kā tā var palīdzē krīzē?

Ievietots 4.6.2020 15:22
Pēdējo reizi labots 14.6.2020 17:08
Latvian Aviation Union logo

Arodbiedrības loma ir darba ņēmēju tiesību un interešu pārstāvība saskarsmē ar darba devēju un institūcijām. Iestājoties arodbierībā biedriem ir iespējas saņemt sociālo un juridisko atbalstu. Tā ir arī iespēja apvienoties sava aroda profesionāļiem un kopīgiem spēkiem strādāt ar industrijas izaicinājumiem. Arodbiedrība parstāv savus biedrus un visus industrijā strādājošos sociālajā dialogā ar valsts iestādēm, likumdevējiem un lēmumu pieņēmējiem, lai pilnveidotu regulējumu un augstus sociālos standartus. Tādā veidā arobiedrība piedāvā aizsardzības, pārstāvības un atbalsta iespējas.

Kā būt par arodbiedrības biedru var noderēt ekonomiskās krīzes laikā?

Arodbiedrībām vēsturiski ir nozīmīga loma darba tiesību attīsbā un arī valsts ar likumu aizsargā arodbiedrības biedrus. Kā paredz Darba likums:

"110.pants. Darba līguma uzteikšana darbinieku arodbiedrības biedram

(1) Darba devējam aizliegts uzteikt darba līgumu darbiniekam — arodbiedrības biedram — bez attiecīgās arodbiedrības iepriekšējas piekrišanas, ja darbinieks ir arodbiedrības biedrs vairāk nekā sešus mēnešus, izņemot gadījumus, kas noteikti šā likuma 47. panta pirmajā daļā un 101. panta pirmās daļas 4., 8. un 10. punktā. Ja darba līgumu paredzēts uzteikt šā likuma 101. panta pirmās daļas 7. un 11. punktā minētajā gadījumā, darba devējs iepriekš informē arodbiedrību un konsultējas ar to.

(2) Darbinieku arodbiedrībai ir pienākums laikus, bet ne vēlāk kā septiņu darbdienu laikā pēc darba devēja pieprasījuma saņemšanas informēt darba devēju par savu lēmumu. Ja darbinieku arodbiedrība septiņu darbdienu laikā neinformē darba devēju par savu lēmumu, uzskatāms, ka darbinieku arodbiedrība piekrīt darba devēja uzteikumam.

(3) Darba devējs var uzteikt darba līgumu ne vēlāk kā viena mēneša laikā no dienas, kad saņemta darbinieku arodbiedrības piekrišana.

(4) Ja darbinieku arodbiedrība nepiekrīt darba līguma uzteikumam, viena mēneša laikā no atbildes saņemšanas dienas darba devējs var celt prasību tiesā par darba līguma izbeigšanu. https://likumi.lv/doc.php?id=26019)".

Tādēļ cilvēks, kas ir reģistrējies kā arodbiedrības biedrs vismaz sešus mēnešus, pēc likuma, var saņemt tiesisko aizsardzību atlaišanas gadījumā. Ja cilvēks maina darbu, bet paliek kā arodbiedrības biedrs, tad arobiedrības stāžš uzkrājas un var noderēt kā aizsardzība arī nākamajā darba vietā, vai arī atgriežoties turpat atpakaļ. Atlaišana ir kā galējais piemērs, bet arodbiedrība var palīdzēt arī nelielāku konfliktu un pārkāpumu risināšananas gadījumos. Krīze ir gan kā iespēju, gan arī nedrošības un nestabilitātes laiks un esot arodbiedrībā pastāv likumiskais garants tiesību ievērošanai un aizsardzībai. Tās ir arī lielākas iespējas par sevi pastāvēt, saņemt vajadzīgo informāciju un kopīgiem spēkiem pārstāvēt sevi un savus kolēģus.